Jak leczy się pasożyty ludzkie? Cóż nie ma jednej, uniwersalnej metody. Zależnie od tego z jakim pasożytem mamy do czynienia, to od tego będzie zależeć leczenie. Przy czym opisane będzie tu najskuteczniejsza metoda – pasożyty ludzkie leczenie farmakologiczne lub medyczne – w poważniejszych przypadkach.

Owsiki

Jednym z najczęstszych pasożytów przynoszonych głównie przez dzieci są owsiki. Najlepszą metodą leczenia są pojedyncze dawki metronidazolu i pyrantelu. Jednak mimo wszystko po 14 dniach należy kurację powtórzyć, gdyż często pozostawione larwy, które po tym czasie dorastają mogą wywołać kolejne zakażenie.
Aby zapobiec nawrotowi owsików należy również wyprać pościel w wysokiej temperaturze i wyprasować. Podobnie ręczniki, ubrania i bieliznę.

Glista ludzka

Farmakologia poleca w takim przypadku stosowanie albendazolu, pyrantelu, iwermektyny i mebendazolu.
Jednak w przypadku niedrożności jelit konieczne może być leczenie operacyjne.

Tasiemce

Pasożytujące w człowieku rodzaje tasiemca usuwa się w podobny sposób. Najczęściej używ asię w tym celu prazykwantel oraz albendazol, mebendazol, niklozamid.
Czasami dodatkowo konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu oderwanych fragmentów tasiemca zawierających jajeczka pasożyta.

Lamblia

Są to pierwotniaki, które powodują poważną chorobę. Ich pozbycie się z organizmu może być długie i dość żmudne, zwłaszcza że najczęściej stosuje się leczenie objawowe, czyli przeciwdziałanie objawom ich bytowania.
Aby pozbyć się zaś samych pierwotniaków stosuje się specyfiki przeciwpierwotniakowe zawierające najczęściej metronidazol, bądź w przypadku jego braku tinidazol, furazolidon w ostateczności ornidazol.

Pozbywanie się pasożytów

Jest wiele pasożytów, które atakują ludzki organizm. Najlepszym sposobem leczenia w ich przypadku jest pójście do lekarza i na podstawie zaobserwowanych objawów oraz wywiadu dokonanie odpowiedniej diagnozy.
Lekarz przepisze bowiem środku skuteczne, działające lub skieruje na zabieg, który jak najszybciej pozwoli na usunięcie pasożyta.