Łupież to jeden z najbardziej wstydliwych problemów estetycznych. Chociaż nie jest on szkodliwy, jego obecność wywołuje uczucie ogromnego wstydu oraz skrępowania. Istnieją rozmaite sposoby jego leczenia, do których należą rozmaite leki oraz specjalne szampony, jednak można go także leczyć w sposób naturalny, do czego najlepiej użyć jest olejków eterycznych.

Łupież — przyczyny powstania

Łupież jest złuszczaniem się skóry, głowy, któremu często towarzyszy także łojotok. Za jego powstanie odpowiada grzyb Malassezia. Problem łupieżu ma często charakter nawracający i bardzo często go wyeliminować raz na zawsze. Łupież powstawać może przez zaburzenia hormonalne, zbyt częsty stres, dietę zbyt bogatą w węglowodany, a także w sytuacjach, gdy skóra głowy nie może swobodnie oddychać, co często ma miejsce w przypadku noszenia rozmaitego rodzaju czapek i innych nakryć głowy, w szczególności tych wykonanych ze sztucznych włókien. Często przyczyną jest także brak odpowiedniej higieny skóry głowy. Osoby nim dotknięte zazwyczaj już przez całe życie muszą stosować specjalną pielęgnację skóry głowy i szampony, a także różne naturalne sposoby walki z łupieżem, do których zalicza się użycie olejków eterycznych.

Grzyb Malassezia jest składnikiem naszej naturalnej mikroflory i u większości osób nie powoduje żadnych problemów ze skórą głowy, jednak czasem zdarza się, że następuje jego gwałtowne namnażanie się, co często ma miejsce wskutek łojotoku. Z tego powodu można wyróżnić dwie odmiany łupieżu. Pierwszą jest łupież suchy, któremu towarzyszy mniejsza ilość łoju, a drugim jest łupież tłusty, pojawiający się przy obfitym łojotoku. Olejki eteryczne mogą sobie świetnie poradzić z obydwiema odmianami łupieżu.

Olejki eteryczne na łupież — działanie i zastosowanie

Olejki eteryczne są niezwykle silnie działającymi substancjami, które powstają w tkankach wydzielniczych roślin, a pozyskiwane są głównie poprzez destylację para wodną. Wykazują one silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwłojotokowe.

Przy leczeniu łupieżu zastosowanie ma właśnie ich działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwłojotokowe. Z jednej strony zabijają one komórki grzyba Malassezia, a z drugiej skutecznie regulują wydzielanie łoju.

Na oba rodzaje łupieżu poleca się przede wszystkim olejek cytrynowy, olejek lawendowy i olejek z drzewa herbacianego. Działanie tych olejków jest bardzo efektywne, a także zapewnia ono długo trwający pozytywny efekt, chociaż gdy zaprzestanie się ich stosowania, łupież po pewnym czasie nawróci. To samo zjawisko tyczy się jednak też i rozmaitych leków oraz drogich specyfików, gdyż łupież — jak już wspomniano — jest problemem nawracającym, który często towarzyszy nam przez całe życie i dlatego warto olejki te stosować w sposób regularny.

Olejki eteryczne na łupież można stosować na dwa sposoby. Pierwszym jest dodanie kilku do kilkunastu kropel do butelki z szamponem do włosów. Drugi sposób to dodanie 5-7 kropli olejku do łyżki oleju bazowego — może być nim na przykład oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, czy olej kokosowy. Tak przygotowany specyfik wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na niej możliwie jak najdłużej — najlepiej na kilka godzin, chociaż w przypadku pośpiechu i godzina przyniesie pozytywny efekt. Po tym czasie głowę należy normalnie umyć. Dobrze jest dokonać tego zabiegu w porze nocnej, zakładając na głowę czepek, aby nie pobrudzić poduszki.

Olejki eteryczne na łupież posiadają też działanie przeciwświądowe i poprawiają wygląd włosów. Regularnie stosowane, mogą przyczynić się do wyeliminowania problemu łupieżu i związanego z nim uczucia skrępowania.