Obecnie bilard to bardzo popularna gra barowa, która zjednała sobie wielu fanatyków. Mało kto jednak kojarzy snooker, jako odmianę odmianę bilarda, która jest dystyngowana, prestiżowa i trudniejsza od klasycznej wersji gry. Czy wiesz na czym polega snooker i jak grać w niego poprawnie.
Popularność snookera rośnie, poprzez promowanie tej dyscypliny w internecie i telewizjach sportowych. Mało kto jednak zna genezę i arkana tej trudnej sztuki. Oto sekrety snookera, których nie znasz.

Jak powstał snooker?

Ta dyscyplina powstała w Indiach, gdzie brytyjscy żołnierze w XIX wieku szukali nowej formy rozrywki. Klasyczny bilard był dla nich za nudny i chcieli go czymś urozmaicić. Tak powstał snooker. Co ciekawe w nomenklaturze wojskowej nazwa ta oznacza „żółtodziób”, mimo, że snooker jest wymagający i trudny. Wymaga precyzji, ale także skomplikowanych zagrań taktycznych, które uchodzą za bardziej wyrafinowane, niż te znane ze stołów bilardowych. Od powstania snookera do dzisiaj, gra ta emanuje prestiżem i elegancją. Zawodnicy noszą się szykownie, a wejście na arenę zmagań bez muszki i kamizelki jest nietaktowne. Snooker wymyślili Brytyjczycy i do dziś w tamtym regionie znajdziemy kluby, noszące nazwę snooker club – bilard rosyjski. Nie dziwi fakt, że czołowi gracze pochodzą właśnie z wysp brytyjskich.

Jakie są zasady snookera?

W odróżnieniu od bilarda, tutaj ważna jest kolejność wbijanych bil. Najpierw za pomocą białej bili wbijamy czerwoną, a po niej bile w innym kolorze. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość, ponieważ gracz musi zasygnalizować, którą dokładnie bile ma zamiar wbić do kieszeni. Jako że stół jest większy, niż w przypadku bilarda, snooker wymaga większych umiejętności i precyzji. Każda z bil ma przypisaną wartość punktową, przez co o zwycięstwie decyduje liczba punktów, a nie wbicie ostatniej bili. Wyjątkiem są sytuacje, w których gracz poddał pojedynek lub zachował się w sposób niesportowy

W snookera może zagrać każdy, ale tylko wytrwałość i trening gwarantują sukcesy w tym sporcie. Najlepsi gracze są gwiazdami, a wygrane w turniejach to zdecydowanie zadowalające stawki. Dołącz do snooker club i zacznij swoją przygodę. Chwyć kij i stań się nową legendą!