Kreska na powiece oka to najpopularniejszy, codzienny makijaż stosowany przez kobiety. Odpowiednio poprowadzona potrafi ładnie wymodelować kształt oka, optycznie zagęścić linię rzęs, a połączona z tuszem i delikatnym podkreśleniem brwi, stanowi świetny makijaż oka. Wiele z kobiet nie wyobraża sobie bez niej swojego makijażu i wyglądu niezależnie od pory i okazji.

Historia kredki do oczu.

Pierwsze malowane w ten sposób oczy można zauważyć już u starożytnych Egipcjan, wtedy to zarówno kobiety, jak również mężczyźni stosowali czarny pigment do zdobienia oczu. Wierzono wówczas, że pomalowane w ten sposób oczy będą ochronione przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Kolejne piękne kreski można było zauważyć u kobiet w Indiach. Bardzo popularny obraz tajemniczej kobiety orientu o niespotykanym, kuszącym spojrzeniu podkreślonym przez ciemną kreskę, przez lata królował w kulturze i na dobre został w niej utrwalony.

Jeśli chodzi o Europę, to tutaj moda na konturówkę do oczu pojawiła się dosyć późno, bo dopiero na początku lat 20-tych XX wieku. Przydymione, ciemne spojrzenie było wtedy bardzo na czasie.

W latach 50-tych XX wieku pojawił się płynny tusz do kresek, a wraz z jego pojawieniem się na popularności zyskało tak zwane “kocie oko”, które było uzyskiwane przez poprowadzenie ostrych zakończeń kresek. Jego popularność trwa do dziś i jest wciąż odkrywana na nowo.

Konturówka do oczu jak malować nią oczy?

W czasach obecnych zarówno w makijażu, jak również kreskach do oczu panuje pełna dowolność. Modne są zarówno kreski robione twardą kredką, jak również te rysowane miękką kredką i dodatkowo rozcierane. Produktów do wyboru na rynku jest naprawdę wiele – dostępne są kredki we wszystkich możliwych barwach i pod różnym postaciami.

Odpowiednio dobrana kredka pomoże wydobyć całą głębię spojrzenia oczu, trzeba eksperymentować z kolorami i sprawdzać, w czym czujemy się najlepiej. Może to być zarówno delikatna kreska, poprzez klasyczne kocie oko, aż do kolorowych, lśniących powiek – wszystko jest dozwolone, zależy to tylko od okoliczności użycia konturówek.