Hiacynt jest kamieniem szlachetnym, chętnie wykorzystywanym w tworzeniu biżuterii. Charakteryzuje się przepięknym kolorem oraz dużym połyskiem. Naturalnie, hiacynt kamień szlachetny, występuje w wielu odcieniach. Najczęściej jest to odcień żółci, czerwieni oraz brązu, choć równie popularny jest kamień przezroczysty, który łudząco podobny jest do drogiego diamentu.

Hiacynt kamień szlachetny. Wady i zalety.

Ze względu na dużą gamę kolorów, w których występuje, hiacynt chętnie wykorzystywany jest do tworzenia biżuterii, zwłaszcza wisiorków. Zaletą jak i wadą hiacyntu, jest mała twardość kamienia, umożliwiająca szybką obróbkę kamienia, oraz utworzenie dowolnego kształtu.
Do największej wady zalicza się niską odporność na promienie UV. Zbyt częste wystawienie biżuterii na słońce spowoduje, że kamień zacznie tracić połysk, stając się matowy i nieestetyczny. Zaleca się więc noszenie go w mniej słoneczne dni, lub wieczorową porą. Drugą wadą hiacyntu jest jego cena. Ze względu na rzadkie występowanie tego produktu, sprowadzenie go do kraju wiąże się z większą opłatą. Jest on jednak wart swojej ceny.

Hiacynt i jego właściwości.

Wiele osób uważa, że hiacynt jest kamieniem o wielu właściwościach. Podobno pomaga w leczeniu stanów depresyjnych, tarczycy, oczu oraz różnego rodzaju infekcji. Ponadto przynosi ulgę w przypadku zaparć i korzystnie wpływa na wątrobę, poprawiając samopoczucie chorego. Niegdyś uważano, że kamień skutecznie odgania złe dusze, chroniąc osobę, która posiada kamień, oraz że pozwala szybko się wzbogacić.
Hiacynt to piękny kamień, o wielu właściwościach. Aby stale wyglądał dobrze, nie należy wystawiać go na słońce, oraz należy unikać częstego kontaktu z wodą, w przeciwnym razie, naturalny kamień nie tylko straci swój blask, ale również odkształci się, a na jego powierzchni, pojawią się uszkodzenia, na przykład pęknięcia czy rysy. Zaleca się czyszczenie go delikatną ściereczką, najlepiej wykonaną z naturalnych materiałów. W ten sposób, biżuteria będzie prezentować się pięknie.