Wystarczy dobra maszynka do włosów, aby samodzielnie wykonać strzyżenie w domu. Umiejętność ta była szczególnie przydatna w czasie kwarantanny, ale okaże się również niezbędna na co dzień (zwłaszcza, iż na wizytę u fryzjera trzeba długo czekać). Jak w kilku krokach wykonać strzyżenie męskie?

Strzyżenie włosów maszynką

Samodzielne strzyżenie włosów jest przede wszystkim oszczędnością czasu i można je wykonać w dowolnym, dogodnym dla nas momencie. Jedyne co jest potrzebne, to trochę chęci, umiejętności oraz oczywiście dobra maszynka. Nie kupuj urządzenia od nieznanych producentów, ale zainwestuj w maszynkę do użytku domowego. Dobry sprzęt do strzyżenia włosów kosztuje od 100 do 200 złotych, a będzie on przydatny nie tylko do obcinania męskich włosów, ale również do precyzyjnego skracania końcówek w długich włosach.

Ważne, aby wybrana maszynka miała kilka końcówek, dzięki którym można manewrować potrzebną długość. Dobrze też wybrać maszynkę do włosów, która zasilana jest akumulatorem. Zwłaszcza osobie, która dopiero zaczyna się uczyć strzyżenia, kabel może przeszkadzać.

Strzyżenie włosów – jak tego dokonać samodzielnie w domu?

Strzyżenie jest łatwiejsze, gdy ma się do tego osobę do pomocy. Sprawniej idzie wtedy golenie tylnej części głowy – zwłaszcza, jeśli ma być to golenie warstwowe, a nie na tak zwaną zapałkę (w drugim przypadku samodzielne golenie przebiega bezproblemowo).

Do strzyżenia włosów męskich w domu potrzebne będą następujące narzędzia:

  • dobrej jakości maszynka,
  • grzebień,
  • lustro,
  • ręcznik.

Krok 1

Zakryj ramiona ręcznikiem lub fartuchem fryzjerskim, jeśli taki posiadasz. Zapobiega to przedostaniu się włosów pod bluzkę. Następnie podziel włosy na dwie sekcje – górną i dolną. Robi się to po to, aby część dolna włosów była krótsza od tej górnej. Włosy najlepiej zacząć dzielić od dwóch punktów za uszami i prowadź przez środek głowy (poziomo). Prawidłowo wydzielone sekcje będą miały leki kształt podkowy.

Krok 2

Można już rozpocząć strzyżenie włosów. Najlepiej zacząć od górnej części ustawiając maszynkę na długość 16 mm. Włosy należy rozczesać, a następnie przy pomocy maszynki strzyc je pod włos. Fragmenty, których nie złapie maszynka, należy przyciąć nożyczkami. Nie zapominaj o dokładnym przycięciu boków.

Krok 3

Przy pomocy jeszcze krótszej nasadki (13 mm) zacznij strzyc włosy od dołu. Przede wszystkim chodzi o to, aby całość płynnie przechodziła i się ze sobą łączyła. W takim strzyżeniu nie mogą pojawiać się wyraźne granice czy tzw. schody.

Krok 4

Przy strzyżeniu partii szyi trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie przesadzić ze skróceniem włosów. Najlepiej rozpocząć od długości 11 mm, a w razie potrzeby skrócić dodatkowo przy użyciu nasadki 9 mm. Taką końcówką skracamy partie przy karku i za uszami. Ważne, aby tutaj nie przekroczyć linii wyznaczonej w pierwszym kroku i trzymać się partii podkowy. Strzyżenie włosów musi być wykonywane precyzyjne, aby poszczególne stopnie płynnie się ze sobą łączyły.

Krok 5

Przy pomocy grzebienia sprawdź, czy strzyżenie jest równe i nie wystają żadne dłuższe włosy. Jeśli tak, to przetnij je nożyczkami lub odpowiednią długością maszynki.