Wraz z wiekiem włosy tracą witalność oraz kolor. Pojawia się siwizna, pasma bywają przesuszone i zwisają smętnie, nie dodając uroku. Modne fryzury dla pań w kwiecie wieku nie muszą być nudne. Chociaż przyjęło się, że po przekroczeniu pięćdziesięciu czy sześćdziesięciu lat należy nosić krótko obcięte włosy to stwierdzenie takie jest mitem. Fryzury dla dojrzałych kobiet nie powinny być co prawda ekstrawaganckie, ale jeśli ktoś dobrze się czuje w młodzieżowym wydaniu, może nosić taką fryzurę.
Najlepszą długością dla kobiet po czterdziestce lub pięćdziesiątce będą włosy do ramion, z grzywką lub bez, według uznania. Modne fryzury oznaczają nie tylko sposób cięcia, ale obejmują także kolor. Fryzury dla dojrzałych odznaczają się naturalnymi kolorami. Wśród najczęściej wybieranych jest kasztan, miodowy lub perłowy blond oraz jasny brąz. Unikamy czerni, granatów i odcieni wiśni.

 

Panie cenią sobie łatwe fryzury, które można układać w kilka minut. Zbyt stopniowane i skomplikowane bywają frustrujące i nie zawsze chcą układać w taki sposób, jak po wyjściu z salonu. Modne fryzury nie wymagają też częstych wizyt w salonie, ponieważ włosy przy takim sposobie cięcia rosną równomiernie. Inaczej niż w przypadku symetrii, która wymaga częstych wizyt w celu zachowania kształtu fryzury.
Łatwe fryzury cechuje nie tylko łatwość układania, ale także możliwość stworzenia na bazie takiego uczesania innego, np. okolicznościowego. Mając krótkie włosy jesteśmy skazane na jedną i tą samą fryzurę, co może być nużące.
Inspiracji, jeśli chodzi o fryzury dla dojrzałych kobiet możemy szukać w internecie lub czasopismach branżowych przeznaczonych dla fryzjerów. Modne fryzury powinny mieć ponadczasowy charakter, gdyż istnieje ryzyko, że gdy uczesanie przestanie być na topie, będziemy wyglądały po prostu staro i nieciekawie.