Nieprawidłowa przemiana materii spowodowana niewłaściwą dietą przyczynia się znacznie do zanieczyszczenia organizmu substancjami toksycznymi. Ich nadmiar może być przyczyną wielu schorzeń. Z tego powodu warto wiedzieć jakie są najlepsze zioła na oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu to proces polegający na pozbyciu się z organizmu nagromadzonych toksyn. Doskonale pomagają w usuwaniu toksyn świeże warzywa oraz niegazowana woda mineralna. Świetnie sprawdzają się także zioła na oczyszczanie organizmu. Detoks ziołowy przeprowadzony w odpowiedni sposób przywraca energię i poprawia funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Przez toksyny należy rozumieć nie tylko zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz ustroju, czyli metale ciężkie, leki, pestycydy, rozpuszczalniki, produkty spalania, a także powstałe z baterii czy pleśni. Toksyczne mogą być również normalne produkty metabolizmu różnych związków, które nie są prawidłowo przetwarzane czy usuwane.
Związki te zaburzają fizjologiczną zdolność do utrzymania prawidłowego środowiska wewnętrznego, która jest możliwa dzięki współdziałaniu różnych układów w organizmie. Usuwanie szkodliwych związków z organizmu jest więc sposobem na zachowanie tej wewnętrznej równowagi. Jak zatem oczyścić organizm z toksyn? Można zastosować kurację detoks. Należy jednak pamiętać, że organizm usuwa toksyny w sposób ciągły i stale przybywa w nim nowych. Nie da się więc raz a dobrze oczyścić go z toksyn. Można natomiast ułatwić mu usunięcie za pomocą najbardziej naturalnego sposobu, czyli ziół.

Zioła w procesie oczyszczania organizmu

Rośliny zielne wykazują mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Korzystnie wpływają na zdrowie a także zapobiegając wielu chorobom. Wiele roślin leczniczych wspomaga organizm wykazując skuteczne działanie oczyszczające. Oto zioła na oczyszczanie organizmu, które warto stosować w domowych kuracjach.

Pokrzywa

Pokrzywa jest jedną z najcenniejszych roślin leczniczych. Oczyszcza układ trawienny, wpływa na prawidłową pracę żołądka, wątroby i trzustki. Ponadto ma silne działanie moczopędne. Dzięki temu umożliwia pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. W kuracjach oczyszczających najskuteczniejszy jest sok z pokrzyw. Jest to prawdziwa esencja witamin, minerałów i enzymów.

Łopian większy

Łopian czyli “rzep” to kolczaste kuleczki przyczepiające się do ubrań, które można znaleźć na łąkach i przy drogach. Zarówno w zachodniej, jak i chińskiej medycynie naturalnej znajduje zastosowanie jako zioło odtruwające. Nasiona łopianu są używane przede wszystkim w celu usuwania toksyn. To zioło ma niesamowite zdolności wspomagania wątroby, układu limfatycznego i skóry w procesie wydalania toksyn.

Ostropest plamisty

Ostropest nazywany osetem, wspiera głównie pracę wątroby. Ma również silne działanie odtruwające. Zawiera kompleks flawonolignanów blokujący toksyny gromadzące się w wątrobie. Dzięki temu zapobiega ich szkodliwemu działaniu i działa regenerująco. Dodatkowo ostropest zmniejsza negatywne skutki spożywania alkoholu i niewłaściwego odżywiania. Hamuje także wchłanianie metali ciężkich, które wnikają do organizmu z wodą i żywnością.

Koper włoski

Koper włoski  to kolejne zioło, które wspomaga oczyszczanie organizmu. Koper zawiera ważne witaminy z grupy A, B, C, olejki eteryczne oraz minerały. Natka kopru przyspiesza metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu. Ponadto usuwa nadmiar wody z organizmu i łagodzi bóle żołądka. Dodatkowo działa doskonale cerę i poprawia samopoczucie.

Mięta

Mięta jest bardzo popularnym ziołem, które pomaga na wiele dolegliwości. Przyrządzony z niej napar chłodzi organizm w letnie dni a także redukuje apetyt. Ponadto wspomaga trawienie oraz zmniejsza poczucie ciężkości. Poza tym, że usprawnia pracę organizmu, korzystnie wpływa również na skórę. Dodatkowo napar z mięty działa jak ściągające serum dla zmęczonej cery lub zmiękczająca kąpiel na suche stopy.

Czystek

Czystek ma silne właściwości detoksykacyjne i jest polecany przede wszystkim przy kuracjach oczyszczających. Działa moczopędnie i dzięki temu wspomaga nerki w wypłukiwaniu szkodliwych substancji. Dodatkowo picie naparu z czystka poprawia równowagę flory bakteryjnej,  przez co wspiera jelita i układ pokarmowy.

Przetacznik leśny

Przetacznik leśny jest ziołem wszechstronnie oczyszczającym. Poza tym, że wspomaga oczyszczanie krwi, wątroby, płuc, działa moczopędnie, napotnie, przyspiesza przemianę materii. Tym samym usuwa toksyny i równocześnie chroni wątrobę.

Pietruszka

Zielona nać pietruszki ma skład wspomagający oczyszczanie organizmu. Usprawnia pracę zmęczonego i narażonego na stres organizmu. Ponadto jest niezastąpiona w domowym leczeniu trądziku. Pomaga również zwalczyć wypryski hormonalne. Pietruszka skutecznie odtruwa wątrobę, gdzie gromadzą się wszystkie toksyny.

Warto zapamiętać, że zioła na oczyszczanie organizmu to dary natury. Detoks ziołowy świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Z tego też powodu warto korzystać z mocy roślin, które można znaleźć w ogrodzie, przy lasach i na łąkach.