Czasem zdaje się, że wszystkie możliwe kosmetyczne wynalazki mające poprawić nasz wygląd, już dawno zostały wprowadzone na rynek i niczego więcej nie da się wymyślić. Tymczasem każdego sezonu przekonujemy się, że osiedlowa drogeria czy sieciówka za rogiem ma dla nas kolejną nowość, która sprawi, że będziemy jeszcze lepszymi wersjami samych siebie.

Nie inaczej jest w przypadku mycia włosów, aczkolwiek… w tym wypadku chodzi o wynalazek, który łączy w sobie cechy nowoczesności z tym, co nasze babcie i prababcie nazwałyby szarą codziennością. I wcale nie jest to szare mydło, gdyż w ofercie znajdziemy takie w kolorze zielonym, musztardowym, a nawet czarnym. Przede wszystkim jest to jednak mydło do włosów, na którego możemy patrzeć z niedowierzaniem, ale może – pamiętając o kilku podstawowych zasadach jego obsługi – jednak warto się skusić?

1. Wybieraj dobrze mydło do włosów

Co, niestety, często oznacza drożej. Niech twój wybór jednak nie będzie podyktowany kolorystyką opakowania czy promocją w sklepie, a składem. Ten powinien być czytelny, znany i nie budzący żadnych wątpliwości. Czyli naturalny. To jest właśnie siła mydeł do włosów, które głównie możemy spotkać w formie kostki – są pozbawione składników chemicznych, od których kipią drogeryjne szampony. Jeśli masz w swojej łazience mydło z Aleppo – spróbuj rozpocząć swoją przygodę z odstawieniem tradycyjnego szamponu właśnie od niego. Mycie włosów tym syryjskim specjałem ma swoje zwolenniczki – są to przede wszystkim miłośniczki gęstej, choć nie zawsze błyszczącej czupryny.

2. Dobrze namydlaj

Najlepiej używając do tego całej kostki. Nie jest to może wygodne, ale samo pienienie się mydła sprawia ogromna frajdę. Zwróć szczególną uwagę na tył głowy – lubimy o nim zapominać. Jeśli czujesz, że mydło nie spieniło się wystarczająco i w konsekwencji nie umyło dogłębnie włosów, spień je bardziej lub powtórz czynność po uprzednim spłukaniu głowy.

3. Bardzo dobrze spłukuj mydło do włosów

Usuwaj resztki mydła z włosów nawet przez parę minut, silnym strumieniem i najlepiej chłodnej wody. Jeśli masz czas i ochotę (w tym ochotę na jeszcze bardziej lśniące włosy), użyj do spłukiwania octu. Porządne oczyszczenie włosów z resztek mydła i tłuszczu jest kluczem do powodzenia. Bez tego elementu włosy będą sprawiały wrażenie ciężkich, przyklapniętych, będą trudne do ułożenia. Kiedy więc uzbroisz się już w naturalne mydło do włosów, uzbrój się także w cierpliwość, a w chwilach zwątpienia, pamiętaj – dla zdrowia zawsze warto!