Zarówno włosy, jak i broda – to istotne atrybuty mężczyzny. Odpowiednia pielęgnacja pozwala uzyskać mocne włosy oraz gęstą brodę. W artykule dowiesz się, jak możesz dbać o włosy, by zachować je w możliwie jak najlepszej kondycji.

Pielęgnacja męskich włosów

Pielęgnacja męskich włosów rozpoczyna się od stosowania szamponu. Mycie stanowi tak naprawdę podstawę. Ważne jest jednak, by nie nakładać tego produktu na same włosy, ale przede wszystkim na skórę głowy. To właśnie ona najbardziej się przetłuszcza i zanieczyszcza. Podczas mycia skup się zarówno na skórze, jak i samych włosach. Jeśli chodzi o wybór wśród dostępnych szamponów – na rynku jest ich całkiem sporo. Kosmetyk ten należy dobrać do indywidualnych potrzeb.

Następnym krokiem w pielęgnacji włosów jest odżywka. Ten produkt przeznaczony jest typowo do włosów – nie nakłada się go na skórę. W zależności od konkretnego produktu, odżywka może ułatwiać rozczesywanie, unosić włosy u nasady, nadawać im objętości, czy też je wygładzać. Odżywki dzieli się na trzy, podstawowe rodzaje:

  • humektantowe,
  • emolientowe,
  • proteinowe.

W pielęgnacji włosów obecne powinny być wszystkie te trzy składniki. Ich ilość i częstotliwość stosowania to kwestia indywidualna – każde włosy mają nieco inne potrzeby.

Jeśli tak jak wiele innych osób, nie wyobrażasz sobie codziennej pielęgnacji włosów bez suszarki – pamiętaj o stosowaniu chłodnego nawiewu. Mokre włosy są szczególnie podatne na wszelkie uszkodzenia, zatem wymagają odrobiny wyrozumiałości. Suszarkę trzymaj około 20 cm od głowy, a strumień powietrza kieruj zawsze od cebulek w stronę końcówek. Nie powinieneś ich również szarpać ręcznikiem i trzeć. Unikaj zasypiania z mokrymi włosami.

Pielęgnacja brody

Broda również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tak jak w przypadku włosów – tak i tutaj kluczowe jest jej mycie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dedykowany szampon do brody. Najlepiej unikaj mydła czy nawet szamponu do włosów.

Na rynku dostępne są również odżywki do brody. Przy ich pomocy zadbasz o odpowiednie nawilżenie brody, a także objętość i wygładzenie. Ważnym elementem dbałości o brodę jest również jej czesanie. Ta czynność poprawia kształt, a także wspomaga ukrwienie skóry. Do czesania najlepiej sprawdza się kartacz oraz odpowiedni grzebień. Regularne czesanie pozwala dodatkowo oczyścić brodę z martwego naskórka, co umożliwia skórze produkcję nowych komórek.

Kosmetykiem, który może okazać się równie przydatny, co odżywka do brody – jest olejek. Zapewnia jej zdrowy, naturalny połysk, przyjemnie pachnie i jednocześnie pozwala zabezpieczyć zarost przed zniszczeniami. Olejek do brody zaleca się stosować codziennie przy porannej toalecie. Dodatkowo warto znaleźć również profesjonalny barber shop, w którym Twoje włosy oraz broda zostaną odpowiednio wypielęgnowane i przystrzyżone.

Zarówno pielęgnacja brody, jak i włosów – nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy trzymać się kilku istotnych zasad, by utrzymać włosy w dobrej kondycji.