Chrzest w Kościele Prawosławnym, jak w każdej religii katolickiej to jeden z podstawowych sakramentów, bez którego nie można myśleć o przyjęciu kolejnych. Dlatego też tak ważne jest to, żeby wybrać odpowiednich rodziców chrzestnych dla naszego dziecka. A jest to tylko jeden z ważniejszych wyborów. W końcu jeszcze imię, termin i miejsce. Warto przybliżyć ten problem.

Jak to jest z tym chrztem?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednie imię, które powinno być imieniem świętego, który w dniu chrztu stanie się patronem naszego dziecka. Z tego też powodu warto jeszcze przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego wybrać się do lokalnej parafii i zapytać duszpasterza, czy wybrane przez nas imię jet odpowiednie. W trakcie takiej wizyty warto także ustalić czas i miejsce chrztu.
Warto też poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiednich chrzestnych rodziców, ponieważ to oni powinni czynnie uczestniczyć w edukacji religijnej chrzczonego dziecka, a w razie śmierci rodziców przejmują obowiązek opieki nad chrześniakiem.Pamiętajmy jednak, że osoby przez nas wybrane powinny być wierzące i praktykujące, ponieważ jak wspomnieliśmy wyżej powinni uczestniczyć w życiu religijnym dziecka.
Zwróćmy uwagę również na sam fakt chrztu. Podobnie jak w innych religiach chrześcijańskich, również w trakcie chrztu w kościele prawosławnym opiera się on na wodzie. Co prawda większość kościołów opiera chrzest dziecka o polanie główki odrobiną wody święconej, jednak w kościele prawosławnym jest to trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie.
Jak widać,chrzest czyli najważniejszy sakrament w życiu każdego religijnego człowieka jest związany z wieloma ważnymi decyzjami podejmowanymi przez rodziców dziecka. Szczególnie ważny jest dobór odpowiedzialnych i religijnych rodziców chrzestnych. W końcu to właśnie oni stanowią podporę w prawidłowym wychowaniu małego dziecka, wprowadzaniu go do wspólnoty religijnej i nauce wyznawane religii. Warto pamiętać, jak ważnym sakramentem jest chrzest.