Coraz bardziej świadomie podchodzimy do wyboru kosmetyków. Staramy się zwracać uwagę na skład i obecne w nim substancje aktywne, by kłaść na skórę jedynie skuteczne produkty dobrej jakości. Dotyczy to przede wszystkim kremów czy balsamów stosowanych do pielęgnacji twarzy i ciała. Natomiast kosmetyki do włosów, a zwłaszcza szampony nadal wydają się niedoceniane pod tym względem.

Dlaczego warto świadomie wybierać szampon do włosów?

Kupując szampon, często sięgamy po pierwszy z brzegu, kierując się wyłącznie tym, by dobrze oczyszczał nasze włosy. Nie można zaprzeczyć, że jest to jego zadaniem, ale nie możemy przy tym zapominać, że ma on bezpośredni kontakt ze skórą głowy i to na nią oddziałuje w pierwszej kolejności. Jej niewłaściwa pielęgnacja może skutkować zbytnim przetłuszczaniem się, swędzeniem, a nawet wypadaniem włosów. Dlatego warto zwrócić uwagę na stosowane składniki.

Czego powinniśmy unikać? Bez wątpienia substancji mogących powodować przesuszenie skóry, jak alkohole wysuszające (na przykład alcohol denat) oraz najsilniejszych detergentów (SLS, SLES), po które warto sięgać jedynie od czasu do czasu. W naszych szamponach nie powinny się także pojawiać silikony, które stworzą na skórze barierę utrudniającą jej oddychanie, a przy dłuższym stosowaniu mogą także powodować zapychanie mieszków włosowych. Unikać warto także konserwantów będących silnymi alergenami. Wymienione substancje nie powinny w ogóle lub bardzo rzadko pojawiać się w produktach do mycia włosów. Jednak skóra głowy każdego z nas ma inną wrażliwość i inne potrzeby, dlatego zawsze należy obserwować jej reakcję na użycie nowych kosmetyków do włosów.

Jakie szampony powinniśmy wybierać?

Przede wszystkim oparte na detergentach łagodnych lub tych o średniej sile oraz naturalnych składnikach. Coraz więcej producentów stawia na produkty czerpiące z natury. W wielu szamponach możemy znaleźć roślinne ekstrakty, oleje, a także proteiny pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W naturalny sposób nawilżają oraz odżywiają one zarówno włosy, jak i skórę głowy. Wśród produktów tego typu od dłuższego czasu bardzo dużą popularnością cieszą się kosmetyki produkowane za naszą wschodnią granicą – w Rosji, na Litwie czy Łotwie. Naprzeciw świadomym konsumentom wychodzi też coraz więcej polskich marek, a ciekawą propozycją są bez wątpienia włoskie szampony do włosów, tym bardziej że stosunkowo rzadko sięgamy po kosmetyki z tej części Europy.

Czym kierować się przy wyborze szamponu?

Naszym głównym kryterium powinny być potrzeby naszej skóry głowy. Produkty te najczęściej opisywane są jako przeznaczone dla danego typu włosa. Oczywiście możemy się tym kierować, ponieważ jest to pierwszy sygnał, jakiego rodzaju kosmetyku możemy się spodziewać, ale powinniśmy także spojrzeć na skład i samodzielnie określić, czy będzie nam odpowiadał. Wyjątkiem są szampony do włosów farbowanych i przetłuszczających się. Te pierwsze zawierają składniki pomagające utrzymać intensywny kolor przez dłuższy czas, natomiast te drugie pomagają regulować wydzielanie sebum i nie powinny być stosowane przez osoby z suchą skórą głowy.

Jak widać, również do kupna szamponu warto podejść z rozsądkiem. Powinien być to świadomy wybór, by naprawdę poprawić stan naszych włosów i skóry głowy.