Będąc w ciąży, jakie farby do włosów należy wybrać, aby były bezpieczne dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Farby do włosów dla kobiet w ciąży

Farby do włosów i temat ich farbowania w trakcie ciąży obrósł wieloma mitami. Wiele lat temu uważano, że koloryzacja włosów podczas ciąży jest niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety. Pojawiały się również twierdzenia, że używanie farb do włosów w trakcie ciąży, wpływa na odcień włosów dziecka. To oczywiście fałszywe myślenie.

Na szczęście od tego czasu wiele się zmieniło. Nie tylko w naszej świadomości, ale również w opiniach naukowców i lekarzy. Również sami producenci farb do włosów, korzystając z najnowszych technologii, wytwarzają produkty bez amoniaku. Oferują farby naturalne, henny do farbowania włosów i farby półsyntetyczne z łagodnymi substancjami.

Naturalne farby do włosów bez amoniaku znajdziesz na: https://horex.pl/kobieta/pielegnacja/wlosy/farbowanie/farby_do_wlosow.html

Według najnowszej wiedzy naukowej znikoma ilość barwników jest wchłaniania przez skórę, ponieważ farby oddziałują jedynie na zewnętrzną część włosa. Mimo wszystko należy zachować ograniczone zaufanie do tradycyjnych farb z amoniakiem i wybierać farby naturalne.

Kilka słów o amoniaku

Amoniak to substancja czynna występująca w klasycznych, trwałych farbach do włosów. Choć nie ma jej wiele w tych produktach, to warto wiedzieć, że w wysokim stężeniu jest toksyczna. Jej zadaniem jest otworzyć łuski włosa, aby barwnik zawarty w farbie mógł przeniknąć do wnętrza włosa. Ponadto amoniak ma charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który może wywołać u kobiet w ciąży mdłości.

Farbowanie włosów w ciąży – czy to bezpieczne?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. W ciele zachodzą wielkie zmiany – zmienia się nie tylko zewnętrzność kobiety, ale również postrzeganie rzeczywistości. Przygotowanie na przyjęcie nowego członka rodziny wymaga wysiłku i przeorganizowania swojego życia. Fale hormonów zalewające mózg kobiety w ciąży nie zawsze pomagają – bywamy nadwrażliwe, niespokojne, a banalne tematy, jak zdawałoby się nam wcześniej, poddajemy szczegółowym analizom. Jednym z nich jest farbowanie włosów w ciąży. Czy to bezpieczne? Czy nic nie stanie się mojemu dziecku?

Skoro rezygnuję z różnych swoich przyzwyczajeń, nawyków czy używek, może powinnam również zapomnieć o farbowaniu włosów przez 9 miesięcy?

Dobre samopoczucie i akceptacja swojej fizjonomii jest bardzo ważna dla człowieka, dlatego podczas tego wyjątkowego czasu w życiu kobiety, warto dbać o siebie nie tylko na poziomie zdrowotnym i emocjonalnym, ale również fizycznym. Wizyta u fryzjera na pewno nam nie zaszkodzi, jeżeli będziemy dysponować pewną wiedzą.

Kluczową zasadą, o której mówią lekarze, jest wystrzeganie się farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. W kolejnych etapach rozwoju ciąży najlepsze farby do włosów to produkty naturalne, bez chemii, henny roślinne.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sattva Natural Herbal Dye for Hair naturalna ziołowa farba do włosów

  1. Unikaj amoniaku – kupuj farby bez tej substancji.
  2. Przed zabiegiem koloryzacji wykonaj próbę uczuleniową, ponieważ w ciąży nasza skóra jest wrażliwsza nawet na składniki, które wcześniej były dla niej akceptowalne.
  3. Nie wykonuj koloryzacji na podrażnioną skórę głowy. Poczekaj, aż wygoją się ewentualne ranki.
  4. Farbuj włosy w pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza. Wietrz pokój.
  5. Wybieraj mniej ingerujące zabiegi fryzjerskie – stawiaj np. na farbowanie samych odrostów.
  6. Decyduj się na naturalne farby z ziołowymi składnikami i olejkami odżywczymi.
  7. Unikaj rozjaśniania włosów.

Polecane farby do włosów w ciąży to produkty: roślinne i ziołowe. Są łagodne dla skóry i włosów. Bezpieczne dla organizmu matki i dziecka. Nie zawierają amoniaku i nie podrażniają skóry. W ich składzie znajdują się delikatne substancje, które zastępują amoniak. Jedną z nich jest monoetyloamina, która działa na tej samej zasadzie co amoniak, pozostając jednocześnie nieszkodliwą na naszego zdrowia.

Jakie farby do włosów wybrać, będąc w ciąży?

Fitokosmetik Fitocolor naturalna farba do włosów

Istnieje kilka alternatyw dla tradycyjnej koloryzacji włosów. Jedną z nich są naturalne farby do włosów roślinne, których pigmenty nie przenikają do wnętrza włosa – koloryzują jedynie jego zewnętrzną warstwę.

Częstotliwość farbowania włosów roślinnymi odpowiednikami kolorantów jest dowolna. Mają właściwości pielęgnacyjne, więc regenerują strukturę włosa.

Dobrym wyborem będzie również henna do włosów – ona wprawdzie przenika w głąb włosa, jednak ma działanie wzmacniające cebulki. Jest naturalna, ponieważ pozyskiwana jest z rośliny lawsonia. Barwi włosy, ale również je wzmacnia, chroni przed wypadaniem i wspomaga walkę z łupieżem. Doskonale nadaje się do farbowania włosów czarnych, brązowych, ale również w kolorze ciemnego blondu. Ostateczny efekt farbowania włosów henną w proszku uzyskujemy dopiero po 3 dniach.

Farby ziołowe z kolei bazują na hennie i ziołach, np. Indigofera Tinctoria, Cassia. Są wolne od chemicznych dodatków i dostarczają włosom cennych składników odżywczych. Dokładnie pokrywają siwe włosy i można je dowolnie łączyć, aby otrzymać pożądany kolor. Doskonale sprawdzą się nie tylko u kobiet w ciąży, ale również u tych ze skórą wrażliwą i zniszczonymi włosami. Przed użyciem farb ziołowych zaleca się wykonanie testu uczuleniowego, aby wyeliminować ewentualną reakcję alergiczną. Nie należy również przed samym zabiegiem ani 2 tygodnie po wykonywać trwałej ondulacji i rozjaśniania kosmyków.

Farbowanie włosów i ciąża nie wykluczają się. Jednak ostrożność i uważne czytanie zaleceń producenta są szczególnie zalecane w tym przypadku.