Estetyczne, ochraniają powierzchnię przed otłuszczeniem, łatwe w czyszczeniu, tańsze i łatwiejsze w założeniu od płytek – panele szklane do kuchni mają wiele zalet, dlatego coraz chętniej wybiera się je do tego pomieszczenia. Co warto wiedzieć przed jak i po zakupie? Czym się kierować przy wyborze szklarza, który wykona tego rodzaju usługę do aranżacji kuchennej?

Szkło na wymiar do kuchni – o czym pamiętać?

Praktyczne i estetyczne panele szklane do kuchni cieszą się coraz większą popularnością. Często wpływają na ogólny wygląd kuchni, czyniąc ją przytulniejszą. Jest to też rozwiązanie tańsze, a sam montaż jest bardzo prosty – inaczej niż w przypadku płytek na ściany. Kolorowe szkło do kuchni można kupić w sklepach budowlanych, a także zamówić bezpośrednio u szklarza, gdyż wtedy dokonujemy zakupu konkretnego szkła na wymiar pod daną zabudowę. Wiemy też, z czego wykonuje się panele kuchenne.

Przede wszystkim trzeba zwrócić baczną uwagę na jakość szkła, gdyż powinno się wybierać szkło hartowane. Jest ono wytrzymalsze, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokich temperatur – w kuchni te cechy są szczególnie ważne. Lepiej dopłacić, ale zamontować panele szklane do kuchni ze szkła hartowanego, które posłużą latami.

Panele szklane do kuchni – co warto wiedzieć?

Na początku trzeba się zastanowić, gdzie dokona się zakupu szkła na wymiar do kuchni.

  1. Pomiar – koniecznie trzeba zmierzyć przestrzeń, na której ma być zamontowany panel. Tym także zajmuje się szklarz, często dokonując tego szybką metodą laserową.
  1. Rodzaj szkła – szkło hartowane, lodowe czy trawione? Pierwsze jest mocne i nawet po ewentualnym rozbiciu nie rozsypuje się na drobne kawałki, ale pęka. Szkło trawione również jest trwałe, ale jego struktura jest matowa. Szkło lodowe daje ciekawy efekt wizualny, gdyż jest robione z potrójnego szkła, dzięki czemu wygląda jak zamarznięta powierzchnia.
  2. Grafika – szkło kolorowe, lodowe, laminowane, lakierowane, a może z interesującym nadrukiem? Panele szklane do kuchni mają różne opcje graficzne, które można dobrać do swoich indywidualnych preferencji.
  3. Montaż – szkło na wymiar można montować na kilka sposobów: na klej, na profilach, na dystansach. W każdej z tej opcji montaż nie jest widoczny na szkle. Najpopularniejszym sposobem montażu jest ten na klej, który trzyma bardzo dobrze. Sama instalacja panelu jest bardzo szybka, a szparę pomiędzy ścianą a blatem na koniec się fuguje.
  4. Cena – jest uzależniona od wielkości panelu, rodzaju szkła, grafiki (panele szklane do kuchni są droższe, gdy grafika jest spersonalizowana i robiona na indywidualne zamówienie klienta). Zwyczajowo za szkło na wymiar trzeba zapłacić kilkaset złotych, ale w to wliczony jest już pomiar, dowóz, montaż. Panele ze szkła lodowego lub grafiką będą trochę droższe.

Wybór paneli szklanych do kuchni jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na czystości, estetyce, szybki i bezproblemowym montażu oraz trwałością na długie lata. To wszystko w stosunkowo niskiej cenie.