Przyjęło się uważać za turystyczne trzy regiony naszego kraju czyli Pomorze, Podhale a także Warmię i Mazury. Bardzo słusznie gdyż są to miejsca piękne i wartościowe. Polska jednak to nie tylko te “tradycyjne” lokalizacje ale też wiele innych bogatych miejscowości wciąż oczekujących na odkrycie. Poznajmy wspólnie wspaniałe miejsca na wakacje na południu Polski.

Wypoczynek w górach – Beskidy

Trudno oczywiście w tym krótkim artykule opisać całość masywu gór południa Polski czyli Beskidów, składa się nań kilka pasm górskich: Beskid Śląski, Żywiecki, Sądecki, Wyspowy, Mały czy Niski. Częścią Beskidów są również Gorce i Bieszczady. Najwyższy beskidzki szczyt to Babia Góra położona w Beskidzie Żywieckim. Góry te oferują liczne atrakcje zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Są piękne o każdej porze roku. Można się tutaj oddać wspinaczce, zaplanować piesze czy rowerowe wycieczki, skorzystać z bogatej infrastruktury przygotowanej specjalnie z myślą o turystach. Można również zwiedzić piękne miasta jak Bielsko-Biała, Żywiec, Szczyrk czy też urokliwe, klimatyczne miasteczka. Zimą Beskidy zamieniają się w miejsce idealne do uprawiania sportów zimowych takich jak jazda na nartach czy saneczkarstwo. To zdecydowanie bardzo dobry pomysł na wakacje na południu Polski.

Szlakiem Orlich Gniazd

Coraz większą popularność zdobywa Jura Krakowsko-Częstochowska. Nie ma się czemu dziwić bo jest to jeden z najpiękniejszych regionów południowej części Polski. Wspomniany Szlak Orlich Gniazd to sieć zamków i warowni, które dziś z powodzeniem można zwiedzać wsłuchując się w starodawne legendy opowiadane przez przewodnika. Każdy z tych zamków jest inny, warto zatem wybrać się na wycieczkę i planując wakacje na południu Polski zobaczyć chociaż część z nich. Jura Krakowsko-Częstochowska to również skałki, ostańce i jaskinie. Panują tutaj świetne warunki do uprawiania wspinaczki. W ostatnich latach pojawia się również coraz bogatsza infrastruktura turystyczna. Za nieoficjalną stolicę Jury uważa się Zawiercie, nazywane często “bramą na Jurę”.